Warning: get_current_user() has been disabled for security reasons in /home/oveclermtsk/public_html/wp-content/plugins/addons-for-visual-composer/freemius/includes/class-fs-logger.php on line 89

Warning: mysqli_query(): (HY000/1194): Table 'wp_huge_itslider_params' is marked as crashed and should be repaired in /home/oveclermtsk/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 1868

Warning: mysqli_query(): (HY000/1194): Table 'wp_huge_itslider_params' is marked as crashed and should be repaired in /home/oveclermtsk/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 1868
Mobil, Kule, Tavan Vinç Operatörlük Belgeleri – Dikmen Öveçler Sürücü Kursu

Mobil, Kule, Tavan Vinç Operatörlük Belgeleri

Mobil Vinç Operatörlük Belgesi

KALDIRMA YÜKLEME (MOBİL VİNÇ) İŞ MAKİNESİ OPERATÖRLÜK BELGESİ

Mobil Vinç Operatörü Kimdir ?

Tanım: Mobil Vinç Operatörü, kendi başına ve belirli bir süre içerisinde, Mobil Vinçleri kullanarak, çeşitli yüklerin yükleme-boşaltma işlemlerini emniyetli bir şekilde yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir.

Kaldırma ve Yükleme (Vinç) Tipi İş Makinesi Kullanımı Operatörlük Belgesinin yasal dayanağı nedir? Kaldırma ve Yükleme (Vinç) Tipi İş Makinesi Kurs Programı 17/06/2009 tarih ve 74 sayılı M.E.B. Talim Terbiye Kurulu kararI ile çerçeve programı kabul edilmiştir.Yeni çıkan İş Sağlığı ve Kanun kapsamında Vinç Kullanıcıları Kaldırma ve Yükleme (Vinç) Tipi İş Makinesi Operatörlük Belgesi almak zorundadır.

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğine göre “Kaldırma ve/veya iletme araçları  Standartlarda süre belirtilmemişse Kontrol periyodu (azami süre)1 Yıldır” denmektedir. Kontrole gelen İNSPECTOR’ler (denetçiler) tavan vinç kullanıcılarına Operatörlük Belgesi sormaktadır.

Kule Vinç Operatörlük Belgesi

Kule Vinç Operatörü, kendi başına ve belirli bir süre içerisinde, Üzerinde bulunduğu Kule Vinci kullanarak, çeşitli yüklerin belirli bir noktadan alınıp diğer noktaya taşınma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir.  Kule Vinç Nedir? Malzemeleri ya da yükleri kaldırma, yeni bir yöne dönerek veya hareket ederek aktarma, yerlerini değiştirme, yükleme, boşaltma işlerinde kullanılan makinelere Kule Vinci  denilmektedir. Kule Vinçler düşey ve yatay hareketleri sayesinde genel anlamda her türlü yükün yerini değiştirebilen makineleridir. Bu makineler genellikle inşaat alanlarında yüklerin zeminden inşaatın en yüksek noktasına kadar her türlü naklini sağlar. Bum uzunlukları yatay ve dikeyde 80 metre, yük kapasiteleri de 12 ton a kadar değişir. Pinyon dişli üzerinde 360 derece dönüş sağlayabilirler.

Kule Vinç  operatör belgesi nasıl alınır?

Kule Vinç  ehliyeti için kursiyer  40 soruluk iş makineleri ve iş güvenliği ile ilgili teste tabi tutulur. Teorik sınavda başarılı olanlar Uygulama sınavına girerek geçerse belgeyi almaya hak kazanır.

Tavan Vinci Operatörlük Belgesi

Kaldırma Taşıma Raylı Sistem Tavan Vinci

Tavan vinçleri kirişler üzerinde ilerleyen vinçlerdir. Fabrika ve depo gibi binalarda sık sık kullanılırlar. Daha ziyade kapalı ortam vincidirler. Tek kirişli, iki kirişli olmak üzere de ikiye ayrılırlar. Üç eksende hareketleri vardır.(6 Hareket olarak ta bilinmektedir.)


Galeri

Sosyal

Sosyal